Share

Turizm İşletmesi Endüstriyel Tesisleri için Yatırım Fizibiliteleri

0 review
Reviews

Overview

What

Turistik tesislerin yatırım kararlarında bilimsel ölçüler ve vazgeçilmez büyüklüklerin önemi.

What for?

1
Müşterilerin kullandığı alanlar, müşterinin görmediği alanlar, ofislerin yerleşimi ve genel alanların mimari tasarımı için öngörülerdir.
2
Bahsi geçen tüm mahallerin birbiri ile doğrudan bağlantılı olması, kolayca geçişlerin sağlanması normal bir işletme için gereklidir.
3
İşletme için yaşamsal öneme sahip çalışma bölümleri arasındaki irtibatlar doğru olarak çözülmezse sorunları artarak çoğalacaktır.

Who's it for?

1
Oda servisi, odalar, depolama ve mutfak alanları barındıran işletmeler
2
Mutfak, servis asansörü, çamaşırhane, kat ofisi barındıran işletmeler,
3
Yakın ve irtibat halinde çalışması gereken mahalleri olan işletmeler,
4
Bu kapsama giren Oteller, Alışveriş ve Yaşam Merkezleri,
5
Bu kapsama giren Restoran ve Dinlenme Tesisleri

Features

Able to travel abroad
Able to travel domestic
Classroom training/workshop
Documentation

Available Languages

Turkish

How It Works

Müşterilerin kullandığı ve görmediği alanlar, ofislerin yerleşimi ve genel alanları mimari tasarımı için karar verme altyapısı oluşturmak.
Turizm işletmeleri için yaşamsal öneme sahip çalışma bölümleri arasındaki irtibatların doğru kurulmama riskine ilişkin tedbirlerin alınması.
Bahsi geçen tüm alanların birbiri ile doğrudan bağlantılı olması, yatay ve düşey hareketlerin ve geçişlerin kolayca sağlanması.
Tesis içinde işletme ile irtibatlı yatay ve düşey hareketlerin en kısa mesafede ve sürede çözümlenmesi ile ilgili çözümlerin tümü.
Genel anlamda enerji, su tasarrufu önlemlerinin proje ve alt yapı aşamasında alınarak, dönüşümler ile en yüksek yatırım geri dönüşün temini.

What Clients Ask

Q
Fiziki ve ergonomik büyüklüklerin işletme ile doğrudan ilişkisi var mı?
A
Endüstriyel tesisler 7/24 çalışan bir fabrika düzeninde çalışırlar. Kesintisiz hizmet kavramı ancak projede ve inşaatta teknik gereksinimlere göre uygun büyüklüklerin uygulamaya konması ile gerçekleşebilir.
Q
Alt yapıda bu büyüklükler ne kadar etkilidir ve kritik öneme sahiptir?
A
Özellikle restoran, otel ve hastane projelerinde alt yapı detayları ne kadar doğru imal edilirse, zaman içinde isteğe uygun değişiklikler - kapasite veya tarz - büyük sorun çıkartmadan yerine getirilebilir.
Q
En kritik büyüklükler nelerdir?
A
Kapı, koridor, tavan, çalışma mesafesi ölçüleri ilk sırayı alır. Kanal ve yer ızgarası boyutları, davlumbaz boyutları, cihazların kapasitelerine göre ebatları ikincil önemdedir. Çalışma alanlarının boyutları, tezgah genişlik ve uzunlukları, cihaz sayıları üçüncü önemdedir.

Go Deeper

Background

Tesislerde müşterinin görmediği kısımlar hizmet kalitesine doğrudan etki eder ve çok önemlidir.

Market Practices

İşletmelerde çalışanın önüne çıkan her engel müşteriye tesis hakkında bilgi verebilir. Örneğin bir balo yemeğinde masaya hizmet eden garsonların vücut kokuları hissediliyorsa, yemeğin veya içkinin masaya geliş rotasında sorun olduğu açıktır. Veya buzun kristal olmaması, bardak veya tabaktaki lekeler su ile yıkama makinesinin kalitesini belirtir.
Hizmet alanlarında engebe, yokuş, dolambaçlı yol veya eksik asansör hesabı tesisin handikabıdır ve yıkılana kadar aksaklıkla yaşam devam eder.

Future Trends

Tesislerde proje aşamasından uygulama sonuna kadar uzmanlık gerektiren mühendislik dallarında koordinasyon çalışmaları bahsi geçen sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bunun için süre ve hizmet bedellerinin yaklaşık maliyetleri hesaplanarak bütçeye konmalı ve proje yönetimi kapsamında detayların titizlikle ele alınması fayda getirir.
Sadece bu tedbirler alınırsa tesisin işletme giderleri düşecek ve geri ödeme süresi kısalacak niteliktedir.

Locations

Türkiye
Orta Doğu
Afrika
Rusya