Share

Endüstriyel Atık Buhar yada Sıcak Gazlardan Enerji Geri Kazanımı

0 review
Reviews

Info

Content

Ülkemizde ve Globalde enerji maliyetleri hızla artmaktadır. Bu sebeple tesislerimizde boşa harcadığımız her bir kilowatt enerjiyi hesaplamak zorundayız. Atık buhar yada farklı içerikteki sıcak gazların enerji olarak geri kazanılması oldukça bilinen bir yöntemdir.


Tesisinizde atık olarak gördüğünüz sıcak gaz çıkışı yada buhar var ise buna yönelik bir çalışma yapabiliriz. Globalde fazlaca bulunan değişik çözümlerden size en uygun olanını birlikte seçebilir ve fizibilite çalışmasını yapabiliriz.


Tüm süreçte danışman olarak ekibinize destek verebilirim.


Konu hakkında çalışabileceğimiz bazı sistem tipleri;


* Organic Rankine Çevrimi (ORC) uygulamaları


* Buhar türbini uygulamaları


* Absorbsiyonlu chiller uygulamaları


* Eşanjör uygulamaları


 

Overview

What

Endüstriyel tesislerde sistemde kullanılamayan ve atmosfere gönderilen buhar yada farklı içerikteki sıcak gazlardan enerji kazanımı.

What for?

1
Tesisinizin enerji maliyetlerini düşürür.
2
Atmosfere gönderilen binlerce kilowat enerjiyi size kazandırır ve kendi tesisinizde iç tüketiminizde kullanmanızı sağlar.
3
Tesisinizin yenilenebilir enerji üreten bir tesisler arasına girmesini ve yeşil dönüşüme ayak uydurmasını sağlar
4
Tesisinizin karbon ayak izini düşürmeye yarar

Who's it for?

1
Kimyasal madde üretim tesisleri vb.
2
Petrokimya tesisleri & Rafineriler
3
Ağaç işleme tesisleri vb.
4
Atık gaz veya buhar çıkışı olan her türlü tesis

Features

Able to travel abroad
Able to travel domestic
Classroom training/workshop
Online delivery
Documentation

Available Languages

American English
Turkish

How It Works

Tesisinizdeki atık buhar&gaz tipini bildirmeniz akabinde sizden bazı ek bilgiler talep ediyorum
Tarafıma iletilen bilgilere göre bir yol haritası oluşturuyorum ve bunu size iletiyorum
Sonrasında danışmanlık sözleşmesi yapmaya karar verirsek sürecin başından sonuna kadar size destek oluyorum
Bu süreçte proses akış şemaları ve sahanıza yeni sistemlerin adapte edilmesi gibi mühendislik çalışmalarını da talebinize göre yapabilirm.
Sistemin devreye alınması, teknik satınalmanın yapılması , saha optimizasyon ve montaj gibi konularda da aktif rol alıyorum.

What Clients Ask

Q
Atık buhar & gaz için hangi bilgilere ihtiyacınız var ?
A
Akışkanın içeriği , Akışkanın debisi, Akışkanın basıncı, Akışkanın sıcaklığı bilgileri ilk aşama için yeterlidir.
Q
Aldığınız bilgilere göre tek bir sistem önerisi mi sunuyorsunuz? yoksa farklı opsiyonlar sunabiliyor musunuz ?
A
Bilgiler tarafıma ulaştığında size elinizdeki buhar ile ne tarz geri kazanım projeleri yapılabileceğine yönelik bir mail hazırlıyorum. Sonraki süreçte kararınıza göre danışmanlık sözleşmesi imzalayıp sürece devam ediyoruz. Burada proses akış şeması oluşturmaktan sistem ekipmanlarının teknik şartnamelerinin oluşturulması ve tedarik edilmesine kadar pek çok süreçte rol alıyorum.
Q
Sistem önerileri yaparken hedeflediğiniz "yatırımın geri ödeme süresi" kaç yıldır ?
A
Açıkçası tesisin kapasitesine ve kurulacak sisteme göre değişkenlik gösteren bir parametredir ama genel anlamda geri ödeme süresi 4 yılı geçen bir sistemi önermiyorum. Ortalama olarak da 3 yılda kendini amorti eden sistemleri hedefliyorum.

Go Deeper

Background

Karbon ayak izi düşürme konusunda dünyada hızla adımlar atılmakta ve her platformda yenilenebilir enerjinin öneminden bahsedilmektedir. Burada öncelikli hedef boşa harcanan enerjinin geri kazanılması olmalıdır . Her fabrika her tesis kendi içinde her bir kilowatt enerjinin peşine düşmelidir. Eğer bu hassasiyet geniş bir ölçekte sağlanabilirse dünyanın ömrünü uzatmamız bile mümkündür.

Market Practices

#Yüksek sıcaklık prosesi içeren kimyasal üretim tesislerinin soğutma suyu olarak kullandıkları su prosesten atık buhar olarak çıkıyor ve bu buhardan enerji elde etmek mümkündür #Endüstriyel tesislerin bacalarından yüksek sıcaklıkta gazlar atmosfere çıkıyor bu gazlardan enerji geri kazanım sistemleri ile elektrik üretmek mümkündür. # Jeotermal enerji santrallerinden yoğuşamayan gazlar(NCG) atmosfere akıtılıyor bu gazlardan da enerji geri kazanımı yapmak mümkündür vs.

Future Trends

Globalde microgrid uygulamaları hızla gelişmektedir. Bu microgrid uygulamalarının hızla gelişmesinin en büyük sebebi mikro ölçekteki bu tip enerji üretim tesislerinin sayısının artmasıdır. Büyük ölçekteki batarya sistemleri, enerji depolama ve bu tarz pek çok konuda adımlar atılmaktadır tüm bu adımlar bu tip mikro enerji üretim tesislerinin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu göstermektedir.

Locations

Türkiye
Azerbaycan
59W3+335, Lefkoşa 99010