Share

Game of Business

0 review
Reviews

MinimizedVideo

Info

Content

Oyunun Hikayesi: 


Şirketiniz 2024 yılında organik tarım sektörüne sebze, meyve ve bunların türevi paketli ürünlerle girmiş, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir tüketicilerinin yoğun beğenisiyle karşılaşmıştır. Pek çok yatırımcı şirketin kapısını çalmış ancak şu an için hiçbirine olumlu cevap verilmemiş, şirket büyümeye kendi kaynaklarıyla devam etme yolunu seçmiştir.


Şirkette şimdiye kadar satışlar, kendi e-ticaret sitesi ve de sosyal medya hesaplarından gerçekleşmiştir. Ancak büyüme, düzenli nakit akışı ve lojistik anlamda sürdürülebilirlik ihtiyaçları artık büyük perakende oyuncularıyla işbirliğini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu kapsamda şirket, farklı bölgelerde farklı müşteri segmentlerine hitap eden 5 perakende devinin tedarikçi listesine girmeyi başarmıştır.

Ancak perakendecilikte rekabet çetindir. Birçok yeni rakibin de sektöre girmesiyle perakende zincirleri yılın her çeyreğinde hem şirket bütünü, hem de birim hedeflerine cevaben hazırlanacak raporlara göre satınalım miktarlarına karar vereceklerini iletmişlerdir.


Oyunun Kuralları:


GoB’da her hafta 3 aylık mali döneme denk gelmektedir. Dolayısıyla 4 hafta 1 yıldır. Oyun süresi 12 hafta yani oyun zamanıyla 3 yıldır. 12 hafta sonunda ilk üçe giren takım üyeleri 4 hafta da bireysel yarışacaklar, bu final turunun sonunda GoB Şampiyonu belli olacaktır.


Hedefler her cuma akşam açıklanacak, raporların gönderilmesi için son süre takip eden perşembe akşamı 21:00 olacaktır. Önceki haftanın sipariş tutarları ve şirketin güncellemiş finansal tabloları her pazartesi sabah açıklanacaktır. Şirketler, gönderilmeyen rapor için herhangi bir puan alamayacaklardır. Dolayısıyla satış kaybı yaşayacaklardır. Gönderilen raporlara ilişkin müşterilerin vereceği 1-10 arası puanlar şirketin satış tutarını belirleyecektir. Her müşteri Eurovision puanlama sistemi mantığı ile şirket hedefleri ve birim hedefleri için her puanı 1 kez kullanabileceklerdir. (Örnek: Aynı müşteriden aynı hedef için 10 puanı, 9 puanı, 8 puanı vb. yalnızca bir şirket alabilecektir.)


Şirketlerin rutin şirket ve birim hedefleri dışında dönemlik krizler veya fırsatlar da olabilecektir. Krizlere raporla dönüş yapanlar belirtilen giderden kurtulacak, fırsatlara raporla dönüş yapanlarsa belirtilen geliri hanesine yazacaktır.


Aylık olarak (oyun zamanında yıllık olarak) şirket Yönetim Kurulu toplantıları yapılacaktır. Yönetim Kurulu şirket yönetiminde ve görev dağılımında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Zarar eden veya borç yükü giderek artan şirketler Yönetim Kurulu’nun tavsiyelerini uygulamak zorundadır.


Hazır değerleri eksiye düşen şirket her yıl 1 kereye mahsus olmak üzere o yıl gerçekleştirdiği şirket satışlar toplamı kadar banka kredisi kullanabilir. Bu kullanım için kredi talep formu doldurulur. Hazır değerleri 4 dönem üst üste ekside olan şirket iflas etmiş sayılır.


Şampiyon Takım ile gerçekleştirilen canlı yayını izleyebilirsiniz:  

Overview

What

Üniversite öğrencileri ve yeni mezunların iş hayatını deneyimledikleri işletme yönetimi oyunudur.

What for?

1
İşletme yönetimi bakış açısı ve işletme fonksiyonları bilgisi edinmek
2
Finansal tablo okuyabilmek
3
Kriz ve fırsat yönetimi ile karar verme ve önceliklendirme becerisi kazanmak
4
Ekip çalışması yetkinliklerini geliştirmek
5
Raporlama becerisi kazanmak

Who's it for?

1
Üniversite öğrencileri
2
Yeni mezunlar
3
Ya da kuruma özel tasarım ile yöneticiler / yönetici adayları

Features

Classroom training/workshop
Free demo/workshop
Online delivery
Documentation

Available Languages

Turkish
English

How It Works

7 kişilik takımlar oluşturulur
Haftalık olarak hedefler takımlara iletilir
Takımlar hedef raporlarını belirlenen teslim süresi içinde Game of Business ekibine iletilir, geç iletilen raporlarda ciro kesintisi yapılır
Jüri gelen hedefleri değerlendirir ve satış rakamları bu puanlamalara göre oluşur, sıralamalar duyurulur
Her takımına özel Performans İzleme Raporu (PİR) oluşturulur ve takımlara iletilir.

Locations

Online

Library

Photos
Videos
MindStage Live: Birlikte Başarmak (Game of Business Şampiyon Takımı Natura-L ile)
Gob TV Şampiyon Takım "Natura-L"i ağırlıyor.
Game of Business: Yönetim Kurulu Toplantısı
GoB TV 2026 yılı birincisi "Back6"i ağırlıyor.
1
2